Znamy mistrzów Powiśla w szachach

Posted on Posted in Bez kategorii

Znamy mistrzów Powiśla w szachach.

W sobotę 7 maja w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się IV Turniej Szachowy Fundacji CORDARE. Patronat nad tegoroczną edycją zawodów objęła Marta Chrabąszcz, utalentowana szachowo przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego, która nie po raz pierwszy wystąpiła także w roli zawodniczki.

Turniejowi towarzyszyła wspaniała atmosfera i wyjątkowe sportowe emocje. Na liście startowej  znalazło się aż stu zawodników.  Jak zwykle rozgrywki sędziował zaprzyjaźniony z Fundacją Czesław Markiewicz. Zawody pomogli przygotować  i zrealizować  działacze UKS „Lisek” z Lisiej Góry pod okiem niekwestionowanego promotora, trenera i miłośnika szachów Jerzego Kucy oraz kierownictwo i pracownicy hali sportowej.

Z roku na rok poziom rozgrywek podczas Turnieju Szachowego CORDARE jest coraz wyższy. Z każdą kolejną edycją rośnie również liczba zawodników z Powiśla Dąbrowskiego, co dodaje motywacji organizatorom do upowszechniania tej dyscypliny sportu wśród dzieci i młodzieży – podsumował Jerzy Kuca, który od wielu lat prowadzi z powodzeniem uczniowski  klub szachowy w Lisiej Górze.

Turniej potwierdził też rodzinne tradycje szachowe w powiecie dąbrowskim. Od pierwszej edycji biorą w nim bowiem udział zawodnicy spokrewnieni (np. rodzina Rychlińskich, Wariasów, Obalów).

Niezwykłe w szachach jest to, że do samego końca rozgrywek wszyscy pozostali uczestnicy obserwują finałowe rundy, studiują ułożenie figur oraz kolejne ruchy graczy. W decydujących starciach – dojrzali zawodnicy mierzą się z utalentowanymi młodymi szachistami. Bywa, że uczeń dorasta do  mistrza (trenera) i gra z nim na bardzo wyrównanym poziomie. Ten turniej był doskonałym tego przykładem.  Liczy się logika, refleks, wyobraźnia. Zaiste – królewska gra!

Polecamy obejrzenie filmiku, na którym zarejestrowano rundę pomiędzy dwoma najlepszymi zawodnikami turnieju: Przemysławem Kopaczem i Kacprem Niewolą.

 

Oto wyniki tegorocznej, czwartej edycji  Turnieju Szachowego CORDARE:

Klasyfikacja OPEN:

  1. miejsce – Przemysław Kopacz  –  KGL „Szarotka” Wadowice Górne
  2. miejsce – Kacper Niewola   –   UKS „OMEGA” Rzuchowa
  3. miejsce –  Matusz Łabno     –   „KANA” Tarnów

Klasyfikacja NAJLEPSZY JUNIOR TURNIEJU (2010 i młodsi):

  1. miejsce – Mikołaj Kopacz   –   KGL „Szarotka” Wadowice Górne
  2. miejsce – Krzysztof Topór  –   MKS MOS Wieliczka
  3. miejsce – Kamil Kawecki    –   UKS „Goniec” Staniątki

Klasyfikacja NAJLEPSZY ZAWODNIK POWIŚLA:

  1. miejsce – Mateusz Zimowski   –   Mędrzechów
  2. miejsce – Robert Rychliński   –    Radgoszcz
  3. miejsce – Marta Chrabąszcz    –   Dąbrowa Tarnowska

 Stypendium w wysokości PLN: 1.000 zł dla Najlepszego Juniora Powiśla Dąbrowskiego (rocznik 2004 i młodsi ) otrzymał –  Maciej Łuszcz  ze  Szczucina  (wychowanek  zwycięzcy  turnieju Przemysława Kopacza).

 

Pamiątkowe puchary i dyplomy wręczyli najlepszym zawodnikom:  Pani Marta Chrabąszcz oraz wiceprezesi Fundacji CORDARE Jan Kiełbasa i Marek Syrek.

Gratulujemy zwycięzcom i ich trenerom. Jednocześnie – zarówno nagrodzonym, jak i wszystkim uczestnikom turnieju  szachowego – życzymy  satysfakcji sportowej  i  nieustającej pasji uprawiania tej wspaniałej dyscypliny sportowej.

tekst: Małgorzata Orawska

Fotoreportaż: Franciszek Kiełbasa

Szczegółowe wyniki tutaj (po kliknięciu)

FILMIK: Najlepsi Zawodnicy (kliknij w zdjęcie)