Powiśle gra w szachy coraz lepiej

Posted on Posted in Bez kategorii

W sobotę,  27 kwietnia 2019 r. odbył się III Turniej Szachowy Powiśla Dąbrowskiego o Puchar Fundacji CORDARE. Do Turnieju zarejestrowało się 118 osób, reprezentujących aż 26 małopolskich miejscowości. Obok zawodników Powiśla, pochodzących z  Dąbrowy Tarnowskiej, Borek, Lipin, Luszowic, Olesna, Radgoszczy, którzy stanowili połowę uczestników imprezy szachowej, wystartowali też mieszkańcy takich miast i gmin, jak: Dębica, Kraków, Lisia Góra, Mielec, Niepołomice, Pilzno, Pleśna, Połaniec, Radłów, Sędziszów Małopolski, Staszów, Tarnów, Wadowice, Żabno. Emocjonujące rozgrywki szachowe miały miejsce w dąbrowskiej Hali Sportowej im. Agaty Mróz-Olszewskiej. Rozegrano 11 rund tempem 10 minut na zawodnika, w systemie szwajcarskim, polegającym na odpowiednim kojarzeniu zawodników według siły gry. Sędzią głównym turnieju był Pan Czesław Markiewicz, którego wspomagała Pani Kinga Gąciarz-Wójcik. Zaś osobą, będącą od pierwszej edycji spiritus movens wydarzenia szachowego CORDARE  jest Pan Jerzy Kuca z Lisiej Góry, który co roku nie szczędzi czasu i sił, pracując przy organizacji tych i wielu innych zawodów szachowych .

Pan Jerzy tak skomentował tegoroczną edycję Turnieju CORDARE:

W zawodach wzięli udział szachiści prezentujący dość zróżnicowany poziom gry. Wystartowali bardzo dobrzy szachiści znanych klubów szachowych, jak i amatorzy, dorośli, dzieci, duety , a nawet kwartety rodzinne. Jednakże gra  dorosłego zawodnika  z  bardzo młodym  szachistą wcale nie oznaczała wygranej tego pierwszego. W turnieju wzięły bowiem udział dzieci mające za sobą starty w  mistrzostwach Polski, czy nawet mistrzostwach świata. Trzeba podkreślić ogromny wzrost umiejętności szachowych  wielu zawodników w stosunku do poprzednich dwóch turniejów. Stale wzrastający poziom gry w szachy w naszym regionie nie bierze się z niczego. W ubiegłym roku na Ziemi  Tarnowskiej rozegrano największą ilość turniejów szachowych w Polsce. Turniej CORDARE  staje się powoli jedną z ciekawszych imprez szachowych w regionie. Pojawili się nowi zawodnicy z takich miejscowości jak: Olesno, Niwki, Radgoszcz, czy Lipiny. Najliczniej reprezentowane były Luszowice, gdzie bardzo prężnie działa szkolne koło szachowe, prowadzone przez Pana Piotra Rychlińskiego, który i w tym roku obronił  tytuł Najlepszego Zawodnika Powiśla. Bardzo ciekawy był przebieg walki o stypendium CORDARE dla Najlepszego Juniora Powiśla.  Wszystko rozstrzygnęło się właściwie w ostatniej rundzie.  W klasyfikacji generalnej nagrodzeni zostali naprawdę doświadczeni i znakomici szachiści, co również stanowi o randze Turnieju.

Oto wyniki w poszczególnych kategoriach turniejowych:

NAJLEPSZY ZAWODNIK TURNIEJU – klasyfikacja generalna (open)

 1.  miejsce – Sebastian AUGUSTYN – HETMAN Pilzno
 2.  miejsce – Jakub LENART  – UKS Lisek  Lisia Góra
 3.  miejsce – Bogdan CZERNICKI  – Drogowiec Kraków

NAJLEPSZY JUNIOR TURNIEJU (do lat 18)

 1.  miejsce – Jakub SŁOWIK  – UKS Lisek Lisia Góra
 2.  miejsce – Hubert ZIĘBA  – Klub Szachowy SDK Lotnik Mielec
 3.  miejsce – Tomasz ŻMUDA – Klub Szachowy Kana Tarnów

NAJLEPSZY JUNIOR MŁODSZY (do 10 lat)

 1.  miejsce – Karol KOZAK –  UKS Goniec Staniątki
 2.  miejsce – Emilia MAREK – UKS Lisek Lisia Góra
 3.  miejsce – Mateusz MARSZALIK –  Połaniec

NAJLEPSZY DUET RODZINNY

 1.  miejsce – Piotr i Robert RYCHLIŃSCY – Radgoszcz
 2.  miejsce – Piotr i Tomasz ŻMUDA –  Klub Szachowy Kana Tarnów
 3.  miejsce – Mirosław i Sebastian CZERWONY – Klub Szachowy Kana Tarnów

NAJLEPSZY ZAWODNIK POWIŚLA

 1.  miejsce – Piotr RYCHLIŃSKI – Radgoszcz
 2.  miejsce – Mateusz DOMIN – Dąbrowa Tarnowska
 3.  miejsce – Robert RYCHLIŃSKI – Radgoszcz

NAGRODĘ SPECJALNĄ – STYPENDIUM  Fundacji CORDARE w wysokości 1000,00 zł dla Najlepszego Juniora z Powiśla zdobył

Karol KUBEK  z Radgoszczy

Fundatorami Pucharów  obok Fundacji CORDARE byli:  Pan Czesław Siekierski – poseł do Parlamentu Europejskiego Ziemi Świętokrzyskiej,  Pan Krzysztof Kaczmarski – burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej oraz UKS Lisek z Lisiej Góry. Serdecznie dziękujemy!

Nagrody wręczyli: ks. dr hab. Robert Biel – prezes Fundacji CORDARE, Pan Adrian Zaleśny w imieniu Europosła i Pan Jerzy Kuca w imieniu UKS Lisek.

Fundacja kieruje podziękowanie za udostępnienie hali sportowej oraz  cenną pomoc  do władz miasta i Pana Piotra Zająca, kierownika Referatu Kultury Fizycznej i Sportu UM oraz pracowników obiektu.

Turniej przebiegał bardzo sprawnie i w milej atmosferze. Było również wyjątkowo smacznie za sprawą pierogów ufundowanych przez firmę: Projektowanie i Nadzór Budowlany Andrzeja Kity z Dąbrowy Tarnowskiej. Do Turnieju przylgnęła już nieoficjalna, sympatyczna nazwa PIEROGOWY. W tym roku serwowano uczestnikom turnieju pierogi ruskie.  W organizację imprezy tradycyjnie włączyli się stypendyści Fundacji CORDARE: Łucja, Natalia, Daniel, Przemek i Tomek.

Gratulujemy nagrodzonym Szachistom, dziękujemy za udział wszystkim Zawodnikom Turnieju, jednocześnie serdecznie zapraszamy na szachy i pierogi za rok.

Małgorzata Orawska, wiceprzewodnicząca Rady Fundacji CORDARE

 

Szczegółowe wyniki rozgrywek można poznać tutaj:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_1823/results.html?l=pl&tb=10_

 

FOTORELACJA –  fot.  M. Orawska, D. Wybraniec, Ł. Ząbek